Łazienka dla niepełnosprawnych - zacznij od specjalnego wspomagania

Łazienka dla niepełnosprawnych - zacznij od specjalnego wspomagania


Codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym przychodzi z trudnością. Duży kłopot materializuje się w łazience oraz korytarzach. Czy da się z dobrym skutkiem pokonać przeszkody, by lokator z niesprawnością ruchową mógł normalnie wykonywać czynności higieniczne?

Postaw na zwiększenie przestrzeni i sprawdzone dodatki

Zanim zaczniesz, powinno się wyszczególnić najważniejsze zadania łazienki dla osoby z dysfunkcją ruchu. Z pewnością rezygnujemy z pomieszczenia o małej powierzchni. Da się je znaleźć nawet bez powiększania pomieszczenia - wystarczy zadbać o odpowiednie przemieszczenie sprzętów. Okręg wolnej powierzchni powinien liczyć co najmniej 150 cm. Na pewno trzeba powiększyć wejście i zrezygnować z progów. Niezbędna będzie specjalna muszla, przymocowana dokładnie na wysokości siedzenia w wózku. Warto użyć specjalne adaptery na ubikację, które ułatwiają siadanie. Dużą uwagę powinno się poświęcić urządzeniu strefy prysznicowej. W łazience dla niepełnosprawnych brodzik warto zamienić na odpływ w podłodze. W sytuacji, gdy brodzik zostaje, musi zostać zrównany z posadzką.

Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych duże wsparcie przy codziennej higienie

Trudno urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych bez specjalnych poręczy. Przeważnie mocuje się je koło umywalki, toalety oraz drzwi. Kolejną sprawą będzie wykorzystanie uchwytów do wanien i kabin prysznicowych. Trzeba umieścić umywalkę tak, by uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych do środka ceramiki zachowały odległość 40-45 cm. Natomiast parametry wysokości tych elementów mają 80-85 cm od podłogi do najwyższego punktu . Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny znaleźć się również przy WC. Umieszcza się je przeważnie z boku. Optymalne okazują się poręcze w kształcie zbliżonej do L. Co do wymiarów są one takie przy umywalce. Jeżeli muszla jest dalej od ściany, wtedy będą potrzebne szersze uchwyty montowane z tyłu i w bok, 30-35 cm od osi WC. Zaprojektowanie rozkładu urządzeń sanitarnych można wykonać na własną rękę lub zostawić to zawodowcom. Aranżacja łazienki dla niepełnosprawnych nie jest trudna, jeśli tylko zachowasz wytyczne odnośnie funkcjonalności. Naturalnie należy pamiętać o niebanalnych i modnych dodatkach, takich jak rośliny, pojemniki na drobiazgi czy łazienkowe dywaniki. Każdy mały szczegół, pomagający sprawniej funkcjonować osobie z ograniczeniami ruchowymi w łazience, ma bardzo duże znaczenie.